Wycieczka rowerowa do Sanktuarium Maryjnego w Krośnie

Przed nami kolejny sezon rowerowy, więc, aby się rozruszać, w ramach pierwszej wyprawy rowerowej w tym roku, postanowiłem pojechać do pobliskiego Krosna, gdzie znajduje się jeden z najładniejszych zabytków Ornety, a mianowicie Sanktuarium Maryjne w Krośnie.

Krosno, to wieś na Równinie Orneckiej. Położona nad Drwęcą Warmińską w odległości 4 km od Ornety. Wieś powstała w XIV w. a przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim otrzymała w 1384 r. Znajdujące się tu jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych na Warmii – Sanktuarium p.w. Nawiedzenia NMP, zbudowany w latach 1715 – 1720 i wzorowane na Świętej Lipce. Ołtarz główny tego kościoła został poświęcony Nawiedzeniu Marii i Św. Józefowi.

Kult maryjny w Krośnie związany był ze znalezieniem w końcu XIV w. w rzece figurki Matki Bożej. Budowę zespołu odpustowego rozpoczęto w 1709 r., a fundatorem był biskup Teodor Potocki.

W latach 1710-14 zmieniono koryto rzeki aby ołtarz główny postawiono dokładnie w miejscu znalezienia figurki. Prace wykończeniowe trwały do 1759r.

Kościół otoczony jest krużgankami z czterema narożnymi kaplicami oraz budynkiem dla księży i stanowi wspaniały obiekt zabytkowy. …

Więcej możecie przeczytać na stronie Orneta.net – Nieoficjalny serwis miasta.

 

Zobacz więcej: https://orneta.net/zabytki-ornety-okolica/sanktuarium-maryjne-w-krosnie/

 

» Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *