Wiosenny przegląd roweru

Najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie roweru do jazdy. Jeśli nie chcesz mieć niespodzianek podczas jazdy musisz zrobić przegląd swojego roweru zanim ruszysz na podbój tras rowerowych. Każdy rower jeśli stał nie używany przez okres kilku miesięcy (okres zimowy) powinien przejść przegląd techniczny i ewentualnie w razie konieczności powinien być poddany konserwacji. Taki przegląd jednośladu możemy jeśli czujemy się na siłach przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to w profesjonalnym serwisie rowerowym.

Zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia całego roweru. Jeśli jest mocno zabrudzony błotem, którego nie chciało nam się zmyć po ostatnich jazdach przed zimą, najlepiej opłukać go wężem ogrodowym. Gdy już zanieczyszczenia widoczne na rowerze zmiękną, możemy zabrać się za mycie. Do mycia najlepsza będzie ciepła woda z niewielką ilością płynu do mycia naczyń oraz delikatna ściereczka. Dokładnie myjemy cały rower pomijając tyle zębatki (wielotryb), korbowód i łańcuch, które wymagają osobnego czyszczenia za pomocą płynów odtłuszczających. W dotarciu do trudno dostępnych zakamarków zarówno ramy jak i podzespołów pomocne okażą się nam specjalnie szczotki. Jeśli ich nie posiadamy, możemy zastąpić je także zużytą już szczoteczką do zębów lub nawet patyczkami kosmetycznymi. Po umyciu roweru przecieramy go suchą szmatką, aby nie pozostawić zacieków. Możemy także wypolerować ramę wykorzystując do tego nabłyszczającą pastę do samochodów.

Czyszczenie roweru jest ważne nie tylko ze względów wizualno-estetycznych. Jest to również okazja, by obejrzeć nasz rower i sprawdzić dokładnie wszystkie części i elementy roweru pod kątem ewentualnych wcześniej nie zauważonych uszkodzeń.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sprawnie działające hamulce i przerzutki w naszym rowerze. Jako pierwsze  powinniśmy sprawdzić zużycie klocków hamulcowych. Jeśli wzór, który jest na klockach zaczyna być niewidoczny, powinniśmy pomyśleć o ich wymianie. Kolejną rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić są manetki hamulców, jeśli jest taka potrzeba powinniśmy je wyregulować, poprzez sprawdzenie jak zachowują się podczas zaciskania i zwalniania manetki. Jeśli linki zaciskające szczęki hamulców na kole są luźne, a siła hamowania jest słaba, powinniśmy podciągnąć linki za pomocą śrub znajdujących się przy manetkach. Gdy po podciągnięciu ich zakres jest niewystarczający, należy podciągnąć linkę zamocowaną przy szczękach hamulowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku linek umożliwiających zmianę przerzutek.

Kolejną równie istotną sprawą dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze jest odpowiedni poziom ciśnienia powietrza w oponach. Ciśnienie powinno być dostosowane do rodzaju posiadanego przez nas roweru. Dobrym pomysłem jest posiadanie pompki z manometrem, dzięki któremu możemy od razu stwierdzić, czy ciśnienie w oponie jest odpowiednie.

Następnym elementem roweru, który musimy sprawdzić jest napęd, czyli łańcuch oraz zębatki. Do konserwacji powinniśmy używać specjalnego oleju przeznaczonego tylko do tego celu. Łańcuch smarujemy niewielką ilością smaru, który nie powinien znajdować się na bocznych blaszkach łańcucha. Jeśli po całej operacji łańcuch jest mokry od oleju przetrzyjmy go delikatnie szmatką, aby zebrać nadmiar oleju. Niewielki pojemnik oleju powinien wystarczyć nam na cały sezon.

Jeśli nie umiemy sami zrobić przegląd swojego roweru, powinniśmy zlecić to w najbliższym serwisie rowerowym. Podstawowa usługa przeglądu w serwisie to wydatek rzędu 100–150 zł. Dzięki temu rower będzie służył bezawaryjnie nawet cały sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *