Rodzaje wentyli w dętkach rowerowych
Chciałeś napompować rower swoją pompką rowerową, ale nagle okazuje się, że końcówka nie pasuje do Twojego wentyla. Myślę, że każdy posiadacz roweru miał choć raz taką sytuację, prawda? Obecnie na rynku istnieją trzy typy zaworów rowerowych: Dunlop, Schrader oraz Presta, o których jest ten dzisiejszy wpis.
Dowiecie się, jakie są różnice między tymi trzema rodzajami wentyla. A więc zaczynamy …
Wentyl Dunlop (DV) – podstawowy zawór w starszych rowerach
Wentyl typu Dunlop, fot. Todd Fahrner
Wentyl tego typu oznaczany jest symbolem DV (Dunlop Valve). Jest to klasyczny wentyl rowerowy, lecz wykorzystywany już coraz rzadziej. Jeżeli chcielibyśmy spuścić powietrze z dętki z takim wentylem, musimy wykręcić cały wewnętrzny wkład i go w całości wyjąć. Dętkę z takim wentylem pompuje się tak samo jak wentyle Presta.
Wentyl Presta
Wentyl Presta, fot. Warrenski
Wentyl ten zwany francuskim, oznaczany jest symbolem FV (French Valve) lub SV (Sclaverand Valve). Używany jest najczęściej w rowerach szosowych i trekingowych, choć coraz częściej widywany jest także w rowerach górskich. Jest to wentyl o najmniejszej średnicy, więc często używany jest w oponach o mniejszej szerokości i wąskich obręczach. Aby spuścić powietrze z dętki, odkręcamy końcówkę wentyla i wciskamy ją. Aby napompować dętkę – należy odkręcić końcówkę o 1,5-2 obroty. Przy pompowaniu lepiej nie odkręcać jej do końca, łatwo ją wtedy uszkodzić.
Podobny wizualnie (choć różniący się trochę budową wewnętrzną) jest wentyl typu włoskiego, oznaczany symbolem RV (Regina Valve). U nas takie dętki nie są dostępne, ale bez żadnego problemu, w razie potrzeby, można wymienić je na dętki z wentylem Presta.
W sklepach rowerowych można kupić przejściówkę z wentyla Presta na samochodowy. Nakręca się go na odkręconą Prestę, gdy mamy pod ręką tylko pompkę z wentylem samochodowym, na przykład na stacji benzynowej.
Wentyl Schrader (wentyl samochodowy)
Wentyl Schrader “samochodowy”, fot. Umberto Brayj
Oznaczany symbolem AV (Auto Valve). Najpowszechniej stosowany zawór w dętkach rowerowych. Dętki z tym wentylem można pompować pompkami samochodowymi (np. na stacji benzynowej) i praktycznie każdą pompką rowerową. Aby spuścić powietrze z dętki z wentylem samochodowym, należy wcisnąć wewnętrzny bolczyk.
Tak jak pisałem wyżej, największy kłopot z wentylem można mieć wtedy, gdy podczas pompowania się go skrzywi. Może się wtedy wyrwać z dętki. Zarówno podczas pompowania, jak i później – musi on być pionowo, daje to pewność, że nie będziesz miał z nim żadnego kłopotu.
Jaką techniką pompować dętkę
Pytanie może na początku wydawać się banalne, ale trzeba wiedzieć jak pompować, żeby nie urwać wentyla.
Jeśli Twój wentyl ma nakrętkę, którą dokręca się go do obręczy – przy pompowaniu należy ją dokręcić do samego końca, tak by wentyl był w pozycji pionowej. Należy poprawnie ułożyć dętkę, w taki sposób, by wentyl nie był pod skosem, ponieważ jest to gwarancja szybkiej utraty powietrza z koła. Natomiast dokręcenie nakrętki przy obręczy, zapobiegnie przemieszczaniu się wentyla podczas pompowania. Gdy dętka będzie się rozszerzać, zacznie wypychać wentyl, a co za tym idzie nakrętkę. Warto podczas pompowania, przynajmniej jeszcze raz ją dokręcić do obręczy.
Wiele pompek posiada blokadę, dzięki której pompka lepiej trzyma się wentyla. Warto z tej możliwości skorzystać. Jeśli używasz pompki ręcznej, jedną ręką trzymaj rączkę od pompki, natomiast drugą dociskaj do siebie pompkę i oponę. Ja trzy palce trzymam pod pompką, palcem wskazującym przytrzymuję pompkę “od tyłu” i kciukiem trzymam oponę. To gwarantuje stabilne trzymanie się pompki i brak problemu z wyrwaniem wentyla z dętki. Widać do na zdjęciu poniżej.
Oczywiście w przypadku pompki stacjonarnej, gdzie trzyma się pompkę stopami, a pompuje przy użyciu dwóch rąk, przytrzymywanie końcówki pompki nie jest konieczne.