Ciśnienie w oponach rowerowych
Ciśnienie powietrza w oponie rowerowej jest jednym z najbardziej niedocenianych parametrów w rowerze. Wielu rowerzystów, zarówno tych jeżdżących od czasu do czasu, ale i Ci, którzy używają rower na co dzień, stosuje, albo za bardzo napompowane opony, albo odwrotnie – jeździ na tzw. „flakach”.
Jak widać, niestety nie każdy rowerzysta wie o tym, że właściwe ciśnienie w oponach w rowerze jest bardzo ważne, dlatego, że wpływa na wiele czynników, zaczynając od naszego komfortu jazdy rowerem, a kończąc na zbyt wczesnym i nadmiernym zużywaniu się zarówno opony, jak i dętki oraz obręczy samego koła.
Zacznijmy zatem od początku. Podstawową kwestią, jaką jest wartość ciśnienia w naszej oponie. Zakres ciśnienia jaki możesz napompować w swojej oponie znajdziesz na jej boku. Zazwyczaj jest to zakres minimum i maksimum i może być wyrażony w dwóch wartościach: BAR oraz PSI (Pounds per square inch, czyli funtach na cal kwadratowy). Przykładowe wartości widać na zdjęciu powyżej.
Bar i PSI, co oznaczają te wartości
Obie te wartości oznaczają jedno i to samo, czyli wartość ciśnienia w oponie i mogą być podawane jako pojedyncza wartość lub obie razem.
1 bar = 14,5 PSI, natomiast 1 PSI = 0,069 bara
Ze zdjęcia opony powyżej możesz wyczytać jakie ciśnienie można w niej napompować. Witać wyraźnie, że ciśnienie, jakie powinniśmy w niej utrzymać, waha się od 2 do 4,5 barów, czyli 40 – 65 PSI. Znając te wartości można teraz wziąć pompkę, która ma manometr (miernik ciśnienia) i sprawdzić jakie ciśnienie powietrza mamy w oponie.
Jak sprawdzić ciśnienie bez manometru?
Jest to dość trudne, a nawet niemożliwe. Można robić to na wyczucie, patrząc, czy opona jest dość twarda po jej ściśnięciu. Istnieje jednak możliwość, że nie uda się to nam, ponieważ w przypadku opon, które mają grube ścianki, ciśnienie już o wartości 1,5 bara powoduje, ze opona taka jest już dość twarda. A jak wiadomo, w większości przypadków, ciśnienie takie jest zbyt małe. Z tego powodu rekomenduję jednak zakup własnej pompki posiadającej manometr.
Do jakiego ciśnienia pompować oponę?
No dobrze … znasz już zakres ciśnienia, jakie powinna mieć Twoja opona. Więc … jak to jest, która wartość ciśnienia będzie dla Ciebie odpowiednia? Jeśli nie jesteś tego pewien, serwisy rowerowe, w tym także ja, polecają poeksperymentować z tymi wartościami.
Mając pompkę z manometrem, nie będzie to trudne zadanie 🙂 Wystarczy napompować oponę na początek do wartości minimalnej i trochę pojeździć w różnych warunkach … jeśli nie będzie to dla Ciebie komfortowe, pompujesz wtedy do wartości pośredniej, lub maksymalnej i testujesz ponownie … powodzenia 🙂
Minimalne ciśnienie w oponach:
- lepszy komfort – opony lepiej wybierają nierówności (+),
- lepsza przyczepność – opony lepiej przylegają do nawierzchni (zwłaszcza na bezdrożach) (+),
- opony lepiej znoszą spotkania z krawężnikami, czy korzeniami w lesie (+),
- zwiększa się opór toczenia opony (odczuwalny zwłaszcza na asfalcie) (-).
Maksymalne ciśnienie w oponach:
- zmniejsza się opór toczenia opon zwłaszcza na asfalcie, co powoduje szybszą jazdę na rowerze (+),
- opony są twarde, przez co gorzej wybierają nierówności, niekiedy wręcz podskakując na nierównościach (-),
- przy podjeżdżaniu pod krawężniki, a także na dziurach czuć wyraźnie, że opony dużo gorzej amortyzują (-).
Jak widać z powyższych porównań, wniosek jest taki: jeśli chcesz jeździć szybko, a komfort jazdy to dla Ciebie rzecz drugorzędna, wtedy pompujesz koła do maksymalnego ciśnienia. Jeśli natomiast zwracasz uwagę na komfort jazdy i chcesz mieć dużą przyczepność jeżdżąc w terenie, wtedy natomiast pompujesz koła do minimalnego ciśnienia. Lecz jeśli chciałbyś osiągnąć kompromis pomiędzy komfortem, a szybkością jazdy, wtedy musisz poeksperymentować z ciśnieniem i wybrać dla siebie tą najlepszą wartość.
Wybierając dla siebie najlepszą wartość ciśnienia, powinniśmy też zwrócić uwagę na jeszcze jedną zasadę. Otóż … Im większa jest waga zarówno samego roweru, jak również rowerzysty oraz ewentualnego bagażu, tym wyższe powinno być ciśnienie powietrza w naszych oponach, czyli powinniśmy raczej trzymać się górnej granicy zalecanego ciśnienia. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom zarówno opony, jak i dętki oraz samej obręczy koła.
Co się stanie, jeżeli będę jeździć na zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu?
Jazda na zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu z kilku względów nie jest wskazana. A jakie to są przeciwwskazania? Otóż … jazda na oponach z za niskim ciśnieniem może doprowadzić do dociśnięcia opony do obręczy koła, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia. Opór toczenia w takiej oponie będzie powodował u nas większe i szybsze zmęczenie, a opona będzie ulegała szybszemu zużyciu. Co do dętki, to istnieje ryzyko jej „przyszczypnięcia” do obręczy i w konsekwencji nastąpi jej przebicie. Kolejną rzeczą jest droga hamowania, która ulegnie znacznemu wydłużeniu, a opona może wyskoczyć z obręczy. Natomiast jazda na oponach ze zbyt dużym ciśnieniem również powoduje szybsze zużycie opony. Kolejną rzeczą jest słaba przyczepność do podłoża, ponieważ zmniejsza się powierzchnia stykająca oponę z podłożem. Istnieje również ryzyko uszkodzenia zarówno opony jak i samego koła na dziurach na drodze, krawężniku, czy nawet na korzeniu podczas jazdy po lesie. Opona może również wyskoczyć z obręczy lub powodując nacisk na ścianki obręczy ze zbyt dużą siłą , zniszczyć ją.
Do jakiego ciśnienia pompować koła 24, 26, 27.5, 28, 29 cali?
Wspominałem o tym już wyżej, że zakres ciśnienia odczytuje się na boku posiadanej przez nas opony. Niestety nie ma uniwersalnej wartości ciśnienia, do której można napompować każdą oponę. Ciśnienie jakim możemy napompować oponę, zależy od szerokości zastosowanej opony, a także ma tu znaczenie mieszanka gumy zastosowanej do wyprodukowania konkretnej opony oraz przeznaczenia danej opony. Jeśli okaże się, że przy naszym rowerze jest opona, na której nie ma podanych wartości ciśnienia, jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest przejrzenie internetu i wyszukanie opony o podobnej średnicy i szerokości, po czym odczytanie z niej jaki ma zakres ciśnienia.
Jaki mam wentyl w rowerze? Jaką końcówką go napompować?
Jeśli nie mamy jeszcze pompki do roweru, to kupując warto zwrócić uwagę na to, żeby miała końcówkę z dwoma otworami na wentyl obok siebie, bo trudno przewidzieć, jaki mamy wentyl w swoim kole. Dzięki takiej końcówce można uniknąć korzystania z przejściówek. O rodzajach wentyla postaram się napisać w najbliższym wpisie na vlogu.
Jak często sprawdzać ciśnienie w oponie?
To, że następuje powolne uchodzenie powietrza z dętki, to jest normalna sprawa. Z tego względu ciśnienie w oponach warto jest sprawdzić jaz na jakiś czas – z reguły przyjmuje się okres dwóch tygodni, ale koniecznością, także dla naszego bezpieczeństwa jest sprawdzenie ciśnienia przed każdą dłuższą – także taką jednodniową wyprawą na rower.