Rower elektryczny / ebike – podstawy
Zanim zdecydujesz się na zakup swojego pierwszego roweru elektrycznego, powinieneś dowiedzieć się, jaki rodzaj napędu będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i stylu jazdy. Zamierzasz głównie jeździć po mieście, organizować dalsze wycieczki, a może chcesz poszaleć swoim ebikem w terenie? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci szybko wybrać nowy rower elektryczny lub zestaw do konwersji w naszym sklepie WALDMAN E-biker. Jeśli jeszcze nadal masz wątpliwości, w tym wpisie postaram się wyjaśnić Ci jakie są rodzaje napędów w takim rowerze i jaki napęd będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Wyróżniamy trzy rodzaje napędów elektrycznych: napęd na przednie koło, napęd centralny oraz napęd na tylne koło. Które z tych rozwiązań będzie lub jest najlepsze dla Ciebie. Wady i zalety każdego z tych rozwiązań wcale nie są tak bardzo oczywiste, bo zależą od wielu czynników. Postaram się tutaj pokazać Wam, kto, w jakim terenie i z jakim stylem jazdy, najbardziej skorzystają i z jakiego napędu.
Napęd na tylne koło
Rower z napędem na tylne koło ma silnik umieszczony w tylnym kole roweru, a dokładniej mówiąc w piaście. Ograniczeniem tego rodzaju napędu jest to, że potrzebujemy do niego specjalnie przygotowane tylne koło, które wytrzyma nie tylko ciężar założonego w nim silnika, ale także przełożenie siły naszych nóg, które sumuje się z siłą silnika.
W internecie jest wiele opinii na temat napędu na tył, a mianowicie, że taki rower będzie miał dużo cięższe właśnie tylne koło. Lecz nie jest to takie oczywiste, ponieważ będzie to zależało od osprzętu jaki mamy w swoim rowerze … od tego, czy mamy w rowerze przedni amortyzator (jego ciężar) oraz od tego w jaki sposób zamocowana jest do ramy bateria i jakiego rodzaju jest sama bateria. Jeśli bateria jest zamocowana w centralnej części roweru (na głównej róże ramy), a nie na bagażniku, sprawi to, że duża część ciężaru, razem z przednim amortyzatorem trafi na przednie koło roweru.
Napęd na tył jest bardzo naturalny ze względu na to, że napędza tylne koło razem z nami, nie wymuszając ciągłego pedałowania, więc jest to jego dużą zaletą. Nie obciąża on także naszego mechanizmu napędowego, czyli przeżytek, łańcucha i mechanizmu korbowego, co zwiększa ich żywotność.
Napęd centralny
Rower z napędem centralnym ma silnik umieszczony przy mechanizmie korbowym (tuż przed nim). Bateria w takim zestawie jest umieszczona bardzo blisko, bo w miejscu, gdzie normalnie znajduje się uchwyt do bidonu na wodę. Rozłożenie ciężaru w takim rowerze wygląda inaczej, bo zarówno tył, jak i przód takiego roweru jest stosunkowo lekki, a większość ciężaru spoczywa na środkowej części roweru, co stanowi niezły balans.
Zaletą też takiego napędu jest to, że nie jesteśmy ograniczeni co do wielkości obręczy kół i możemy zamontować sobie koła jakie chcemy i kiedy chcemy, w odróżnieniu do napędu tylnego. Natomiast wadą takiego napędu przede wszystkim dla tych, którzy jeżdżą w terenie, jest fakt, że napęd jest umieszczony dość nisko i wystaje do przodu co utrudnia pokonywanie z nim wyższych przeszkód.
Napęd na przednie koło
Rower z napędem na przednie koło, ma wiele zalet podobnie jak napęd tylny, czyli nie zużywamy z nim łańcucha, kasety i mechanizmu korbowego oraz możemy zastosować jaki tylko napęd chcemy. Ma on silnik umieszczony w przednim kole roweru w piaście, natomiast bateria zazwyczaj umieszczona jest na bagażniku, co podobnie jak w przypadku napędu centralnego rozkłada ciężar roweru równomiernie na całej jego długości. Zaletą takiego napędu jest fakt, iż tak naprawdę mamy napęd na dwa koła, co może być nam pomocne na przykład podjeżdżając pod wzniesienie. Za wadę takiego rozwiązania można uznać uślizwiwanie się koła podczas skręcania, ale przy dobrym rozłożeniu ciężaru na takim rowerze i pamiętaniu o tym, aby nie skręcać gwałtownie napęd naprawdę może dać dużo frajdy z jazdy.
Podsumowując …. napęd na tył najbardziej nadaje się według mnie do jazdy właśnie w terenie, a pozostałe napędy, czyli centralny i na przednie koło do rowerów trekkingowych, miejskich oraz szosowych. Ale który z nich wybierzecie musicie zdecydować sami 🙂
Zajrzyj tutaj: WALDMAN E-biker – zestawy do konwersji na ebike